fbpx

Jak wygląda reportaż fotograficzny

Praca fotografa wciąż przechodzi metamorfozę. Zdjęcia pozowane w zakładzie fotograficznym odeszły niemal całkowicie do lamusa. Coraz większą popularność zdobywają sesje plenerowe. Od kilku lat bardzo modny jest reportaż ślubny.

Czym charakteryzuje się dobry fotoreportaż?

Wykonanie reportażu wymaga bardzo dużych umiejętności fotografa. Nie mogą to być zdjęcia wyreżyserowane, pozowane, bo te nie stworzą klimatu reportażu. Zadaniem fotografa jest uchwycić najlepsze momenty – zarówno te, dziejące się na głównym planie, jak i pobocznych. Bardzo ważny jest wybór dobrego fotografa, a można to zrobić na podstawie portfolio. Na mojej stronie znajdziecie przykłady sesji ślubnych, ciążowych i itp.  Przykłady realizacji fotograficznych pozwolą Wam poznać mój styl.

Reportaż fotograficzny to coś więcej niż zdjęcia z uroczystości. Jest to opowieść o prawdziwym wydarzeniu przekazywana za pomocą zdjęć. Najistotniejszą rzeczą jest przekazanie emocji, a to wymaga dużej uwagi ze strony fotografa oraz umiejętności wychwytywania z otoczenia tego, co ważne, czyli zarówno emocji jak i dynamiki sytuacji. Fotoreportaż jest sposobem na ukazanie historii poprzez zdjęcia. Fotograf, który ma zdolności storytellingu w piękny i wyjątkowy sposób potrafi przedstawić ważne dla Was wydarzenie. Obrazy składające się nań stworzą piękną opowieść.

Każde wydarzenie możemy uwiecznić w formie reportażu. Mogą to być urodziny własne lub dzieci, wieczory panieńskie, a nawet imprezy firmowe. Bardzo ważne jest wyczucie i doświadczenie fotografa, aby potrafił uwiecznić najważniejszy moment. W złapaniu chwili pomaga również odpowiedni sprzęt fotograficzny i oświetleniowy.

Co to jest reportaż fotograficzny?

Fotoreportaż jest kroniką wydarzenia. Nie zawiera w sobie póz i udawania. Modele nie patrzą w obiektyw, a emocje są szczere i żywe. Fotograf nie ustawia świateł ani teł, jest niejako niewidoczny.

Dobrze skonstruowany reportaż fotograficzny nie wymaga żadnego podpisu pod zdjęciami. Zadaniem fotoreportażu jest przekazanie kolorytu wydarzenia. Na reportaż składa się cykl zdjęć, których kompozycja pozwala ukazać atmosferę panującą w danej chwili. Odpowiedni wybór zdjęć, które wejdą do postprodukcji ma za zadanie nawet po latach ukazywać ducha chwili.

reportaż fotograficzny